• Sıkça Sorulan Sorular

  Hava Harp Okulunda eğitim görmek istiyorum, ne yapmalıyım?
  Uluslararası öğrenciler için bireysel başvurular kabul edilmemektedir. Uluslararası öğrenciler ülkelerinin Savunma Bakanlıklarıyla iletişime geçmelidirler. Hava Harp Okulunda eğitim ve öğretim görebilmeniz için ülkenizin Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladığı ilgili bir anlaşma/sözleşme bulunmak zorundadır.

  Hava Harp Okulu öğrencisinin günü nasıl geçer?
  Hava Harp Okulunda gün saat 06:00’da başlar. Kahvaltıdan sonra, yedi akademik ve askeri ders saati vardır. Bir ders saati 45 dakikadır. Akademik derslerden sonra Harbiyeliler spor yapabilir, eğitsel kol faaliyetlerine ve spor branşlarında takım faaliyetlerine katılabilirler. Cumartesi ve Pazar günleri Harbiyeliler izinli olarak birlik dışına çıkabilirler.

  Türkçe bilmiyorum / Hava Harp Okulunda alacağım eğitim için yeterli Türkçe bilmiyorum. Hava Harp Okuluna yine de başvurabilir miyim?
  Evet, başvurabilirsiniz. Türkçe bilmeyenler/yeterli düzeyde bilmeyenler için Hava Harp Okulu bir yıl süre ile Türkçe Hazırlık Sınıfı imkanı sunmaktadır. Türkçe Hazırlık Sınıfını tamamladıktan sonra Kara Harp Okulundaki dört yıllık eğitiminize devam edebilirsiniz.

  Üniforma giymek zorunda mıyım?
  Evet, zorundasınız. Türk Harbiyeliler ile aynı üniformayı giyiyorsunuz. Uluslararası öğrenciler ülkelerinin bayraklarını kollarında taşımaktadırlar.

  Hafta sonu ve resmi tatillerden yararlanabiliyor muyum?
  Evet. Harbiyeliler hafta sonu ve resmi tatillerde izinlidirler. Ayrıca, uluslararası öğrenciler kendi ülkelerinin ulusal bayramlarını da Hava Harp Okulunda kutlamaktadırlar.